Във фокуса

Великден и Босилеградските Великденски фестивали

През последните три десетилетия Международния детски Великденски фестивал, утвърди Босилеград като Балкански център на детската радост с богати културни програми и срещи на босилеградските деца с техните връстници от Балканските страни и българските общности в Украйна и Молдова. И не само с децата, но и с техните родители.

 Разбира се, фестивалът е повод в Босилеград да дойдат и много други гости, медии, официални лица, обикновени граждани, предимно от България, но и от Сърбия и Северна Македония, а освен тях и много босилеградски семейства които през изтеклите три десетилетия бяха принудени да си потърсят по-добри места за живот, но все още си идват за Великден в родния Босилеград.

Фестивалът се провежда благодарение на ентусиазма на неговия автор и главен организатор Александър Димитров и финансовата подкрепа на българските институции и спонсори, основно от България. Всичките те разпознават фестивала като събитие, което на практика утвърждава европейската практика за свободно движение и общуване на хора по повод една древна християнска традиция – чукане с великденски яйца.

Великденския фестивал събира и обединява много хора въпреки границите и това, естествено, привлече вниманието на тъмните сили които през последния век, именно тук, систематично работят за разделението и противопоставянето на хората от двете страни на българо- сръбската граница.

За войната срещу Детския Великденски фестивал, и не само срещу него, бяха използвани добре известните специални похвати за превземане отвътре, а ако това не сработи, тогава чрез дублиране или провеждане на паралелни събития които да изместят фокуса на вниманието и да отвлекат хората на друга страна.

След няколко безуспешни опита да превземе Детския Великденски фестивал и да го използва като средство за собствени политически цели, кметът на Босилеград Владимир Захариев си направи паралелен фестивал „Великден на тримеждието“, който е много по-лошо копие на Международия детски Великденски фестивал. Направен e според чалгаджийските вкусове на организатора, но и съласно нововъведената„шопска“ културна политика. Един бегъл поглед върху него е достатъчен да се разбере, че целта му е да измести или поне да попречи на развитието на Международния детски Великденски фестивал. Средства, естествено, в такива случаи не се жалят за награди и подаръци за да се привлекат хора.

Трябваше да измине много време, докато официална София разбере „тънкостите“ на тази политика която сериозно застрашава българското малцинство в Сърбия. След скандалите с паметната плоча на невинните жертви от Погромът в Босилерадско на 15-16 май 1917г., българските държавни институции най-сетне разбраха с кого си имат работа и така кметът Владимир Захариев постепенно стана персона нон грата в България.

На неофициално ниво, това в България много хора не можаха да го разберат и поради тази причина все се намира по някой, който да се хване на въдицата на кмета, да погостува на кметския фестивал, да се хване на хорото му до него и да се включи в програмата. Тази година това беше училището „Марин Дринов“ от Кюстендил.

Сънародниците ни в България, макар че се намират на една крачка разстояние, все още не са  наясно с агонията в която българите в Босилеград изживяват последните си години и вместо да застанат на страната на една справедлива кауза, те в невежеството си застават на страната на кметската власт от която тука сме пропищели.

Председателят на Народното събрание, доц. Наталия Киселова дойде в Босилеград по повод „32 международен детски Великденски фестивал“ и заедно с представителите на дипломатическо-консуларните мисии в Белград и Ниш, не се срещнаха с представителите на общинското управление в Босилеград.

Посланието беше повече от ясно и напълно основателно.

Да се срещаш с политически лица, които се обявяват срещу отбелязването на трагични дати от българската национална история каквато е Погромът в Босилеградско от 15-16 май 1917г., срещу почитането на паметта на невинните цивилни жертви от войните, с лица които участват в церемонии по повод отбелязването на „денят на българската фашистка окупация“ на Босилеград, които финансират книги в които се подменя националната идентичност на българите с тнр. „шопска“ идентичност и които, в крайна сметка, носят лична и политическа отговорност за всичко казано, сторено и несторено, поне за през последните 25 години – това няма да си го позволи нито един сериозен български официален държавен представител.

В крайна сметка, и за тях не е политически здравословно с присътвието си да легитимират едно управление, което доведе Босилеград на ръба на оцеляването и което все още залита по политиката срещу която днес се бунтуват не само студентите и техните университестки преподаватели, но и повече от половината от сръбското общество. В този бунт, кмета Захариев заедно с подчинените си се качи на автобуси и се строи откъм страната на Вучич. С това си затвори вратата към проевропейските сили. Точно по времето когато младите в Сърбия полагат надчовешки усилия да мобилизират сръбското общество за борба срещу корупцията, за повече демокрация и да привлекат вниманието на света за случващото се тук.

Това най-накрая трябваше да го разберат кмета Владимир Захариев и председателя на Националния съвет на българското малцинство Стефан Стойков. В дипломацията има неща които не се казват директно, а деликатно се внушават. Нашите управници трябваше отдавна да са проумели посланията на българската страна.

Колкото времето повече минава, българите в Сърбия оставаме все по-малко, пропастта между двете държави се задълбочава, а европейската перспектива на Сърбия се отдалечава все повече на изток. От това страдаме не само ние. Както се вижда от масовите протести, страдат всички граждани на Сърбия.

                                                                                                           Иван Николов

Иван Николов

Иван Николов е роден 1959г. в с. Ресен, Босилеградско. Изявен поет, писател и общественик. Председател на българският Културно-информационен център в Босилеград. Главен и отговорен редактор на списание “Бюлетин”. Автор на четири стихосбирки и на книгата “Българите в Югославия – последните Версайски заточеници”. Написал е няколко стотин статии за проблемите на българите в Сърбия. Носител на четири награди за поезия и литература, обществена дейност и за принос за опазване на националната идентичност и спазване на правата и интересите на българите в Сърбия. Член кореспондент на Българската академия на науките и изкуствата, член е на Македонският научен институт и на Световният парламент на българите. Носител на наградата „Европейски гражданин за 2016“
Back to top button
>